Archiwum

16 listopada 2018

Otwarto nowy park morski z orkami

Dziś miał miejsce pierwszy pokaz orek w Shanghai Haichang Ocean Park. W parku mieszkają 4 orki typu transient, a scena i baseny przypominają te w SeaWorld. Drugi park morki, Chimelong Ocean Kingdom, posiada aż 9 orek, któe obecnie przebywają w tymczasowym budynku i zwiedzający nie mogą ich oglądać. Kompleks orek ma być gotowy w drugiej połowie 2019r. Niedawno ogłoszono, że trzeci park morski o nazwie SunAsia Beluga Whale World również będzie posiadał orki i zostanie otwarty w 2019r. Źródło

***


18 października 2018

Lolita znów bez szans na opuszczenie MSQ

Federalny sąd apelacyjny odrzucił ostatni wniosek o uwolnienie Lolity. PETA i jej prawnicy robią wszystko, by orkę umieścić w pływającej zagrodzie, aby mogła chociaż słyszeć swoją rodzinę. Wskazano, że wiek orki (ok. 51 lat) nie pozwala na jej wypuszczenie, dodatkowo populacja orek w Puget Sound sama jest zagrożona przez niedobór pożywienia, zanieczyszczenie wód i hałas. Nie jest to więc odpowiednie miejsce dla orki. Jak donosi Seattle Times, PETA nie poddaje się i zamierza odebrać Miami Seaquarium licencję, by zmusić ich do dobrowolnego oddania Lolity.

***


12 paźdzniernika 2018

Więcej wieści z Loro Parque

Loro Parque poinformował na swoim FB, że Morgan nie ma odpowiedniej ilości mleka, żeby wykarmić swoje młode. Dlatego zespół opiekunów i weterynarzy dokarmia cielę z butelki mlekiem wymieszanym z naturalnym mlekiem Morgan. Dzięki temu cielę przybiera na wadzę, ale wciąż może spędzać większą część dnia z matką. Okazało się, że cielę Morgan jest samiczką! Obie czują się doskonale, są pod 24 godzinną opieką zespołu Loro Parque.

***


22 września 2018

Morgan urodziła!

22 września, w godzinach porannych Morgan urodziła swoje pierwsze młode. Poród trwał krótko, a cielę szybko wypłynęło na powierzchnię, by zaczerpnąć pierwszy oddech. Morgan i cielę zachowują się normalnie, pływają obok siebie, a cielę ma za sobą pierwsze próby ssania. Gratulujemy!

***


6 sierpnia 2018

Kolejne dwie orki złapane w Rosji

Od 2012r. w Rosji złapano już 20 orek, które najczęściej eksportowane są do Chin. Właśnie ujawniono, że odłowiono dwie orki typu transient... Pomimo nagłaśniania tego typu akcji, liczba orek, które trafia do niewoli w Azji zwiększa się z każdym rokiem. Źródło

***


2 kwietnia 2018

Katina poważnie ranna w płetwę grzbietową

SeaWorld na swoim blogu opublikował wpis o Katinie, która obecnie nie występuje w pokazach z powodu urazu. Katina posiada ranę ciętą u nasady płetwy grzbietowej, która pojawiła się 17 marca. Nie wiadomo dlaczego Katina została ranna, SeaWorld podaje, że prawdopodobnie któraś z orek (przebywała tego dnia z Truą) jej to zrobiła, ale nie jest to pewne. Katina czuje się już o wiele lepiej. W jej leczeniu używa się laseroterapii i miodu manuka. Przebywa obecnie cały czas ze swoimi dziećmi, Makaio i Nalani.

***


9 marca 2018

Znaleziono martwe cielę w B.C.

Haida Gwaii Observer opublikowało artykuł o przykrym znalezisku w Kolumbii Brytyjskiej. W Copper Bay znaleziono ciało cielaka wyrzucone na brzeg. Nie wiadomo jeszcze do jakiej rodziny należał, ani dlaczego padł. Odpowiedzi na pytania udzieli sekcja zwłok i badania, których wyniki pojawią się za miesiąc.

***


1 lutego 2018

Nie będzie Breeding Ban na Florydzie, póki co.

Od kiedy prawo zakazujące rozrodu i przenoszenia orek w Kalifornii zostało uchwalone, podobne przepisy chciano wprowadzić także w innych stanach, m.in. na Florydzie, gdzie znajdują się dwa parki morskie z orkami. Po miesiącach starań, tamtejsze władze odrzuciły uchwałę w procesie legislacyjnym. Nie wiadomo jak odniesie się do tego SeaWorld, który w 2016r. z własnej inicjatywy ogłosił koniec rozrodu orek w swoich parkach.

***


11 stycznia 2018

Rusza kolejny program hodowlany w Azji!

Gdy jedno się kończy, coś się zaczyna. W obawie przed całkowitym upadkiem hodowli orek w Japonii i braku możliwości importowania złapanych z natury osobników, Nagoya Public Aquarium postanowiło działać. Wkrótce ma ruszyć współpraca parku z chińskim Chimelong Ocean Kingdom, który posiada najwięcej orek w Azji. PoNPA zamierza poddać swoje samice (Stellę i Lynn) zabiegowi sztucznej inseminacji nasieniem samców właśnie z chińskiego parku. Projekt badawczy realizowany przez park ma być gotowy do końca 2020r.

***