Archiwum 2012
21 grudnia 2012


Oscar* nie żyje

20 grudnia 2012r. o godzinie 18:15 czasu Japońskiego odszedł Oscar* - jedyny dojrzały płciowo samiec, przebywającego z Kamogawa Sea World w Japonii. Już wcześniej park informował o pogarszającym się stanie zdrowia orki. Zostawił po sobie dwójkę młodych orek - synka Earth i niedawno urodzoną córeczkę Lunę, których doczekał się z Lovey.

***

23 listopada 2012


Luna - córeczka Lovey

23 listopada ogłoszono imię dla drugiego dziecka Lovey i Oscara*. Maleńka samiczka otrzymała imię LUNA - jest to propozycja gości parku, którzy przez dwa miesiące mogli przysyłać do dyrekcji sugestie dotyczące imienia. Tak samo jak mała oreczka z parku nazywał się również dziki samiec Luna* (L-98), który zginął tragicznie w 2006r...

***

13 listopada 2012


Stella po raz kolejny została mamą!

13 listopada 2012r. Stella urodziła swoją 5 (!) córeczkę. Samica przygotowywała cały personel do tej chwili na dzień przed, gdy przestała przyjmować pożywienie i znacznie obniżyła jej się temperatura ciała. Przy porodzie towarzyszyła jej 6-letnia córka Ran II. Według personelu i weterynarzy parku, poród odbył się bez żadnych komplikacji. Córka Stelli mierzy obecnie ok 200cm, a jej waga to 160-180kg. Park jest teraz zamknięty dla gości. Życzymy wszystkiego dobrego dla Stelli, Bingo i całego personelu Port of Nagoya Public Aquarium oraz gratulujemy im pierwszej orki urodzonej w PoNPA!

***

2 października 2012


Nakai miał poważny wypadek

Podczas wrześniowego pokazu w SeaWorld California doszło do przykrego w skutkach incydentu. 11-letni Nakai uderzył o barierkę ochronną z taką siłą, że odcięta została spora część skróy i mięśni na żuchwie. Rana jest głęboka i z pewnością bardzo bolesna. Oficjalnie, SeaWorld zapewnił, że Nakai jest pod stałą opieką weterynarzy, którzy podają mu antybiotyki i środki przeciwbólowe oraz niedługo zostanie on poddany laseroterapii. Aktywiści sądzą, że SeaWorld kłamie i to inna orka jest odpowiedzialna za uraz młodego samca. Oby Nakai szybko wrócił do zdrowia!

***

25 września 2012


Narnia schwytana w rosyjskich wodach

We wrześniu, RussianOrca wyjawiło światu ważne wydarzenie. W sierpniu 2012r. doszło do odłowiu orek w pobliżu wyspy Reineke, w zachodniej części Morza Ochockiego. Wielorybnikom udało się złapć dwie orki, jednak jedna z nich zginęła podczas schwytania lub została przypadkowo uwolniona (nie udało się potwierdzić tej informacji). Druga natomiast została wysłana do Władywostoka, a potem przetransportowano ją do TINRO Center w Zatoce Nachodka, gdzie w morskiej zagrodzie czeka na dalsze losy. Odłów orek zleciło Sochi Dolphinarium i według niepotwierdzonych informacji, zwierzęta z odłowiu miały zostać sprzedane za granice. Złapana orka okazała się być samicą i otrzymała imię (nieoficjalne) Narnia. Obecnie Narnia uczy się kontaktować z ludźmi i czeka na transport do małego rosyjskiego delfinarium, która niebawem ma zostać otwarte.

***

20 sierpnia 2012


Shouka nowym członkiem rodziny w San Diego

Od jakiegoś czasu krążyły plotki w amerykańskiej prasie, że 19-letnia Shouka opuści swój dotychczasowy dom, czyli Six Flags Discovery Kingdom. Trzymanie tak społecznych zwierząt, jak orki jest niezgodne z prawem stanu Kalifornia, dlatego zwierzę musiało zostać przeniesione do innej placówki. W poniedziałek rano (czasu Amerykańskiego), 20 sierpnia Shouka przybyła do SeaWorld California. Shouka zniosła podróż prywatnym samolotem bardzo dobrze i według opiekunów orek w SWC ma się ona nieźle. Odpoczywa obecnie w medycznym basenie. Niedługo zostanie połączona z pozostałymi orkami. Nie wiadomo dlaczego zdecydowano się na transport orki do SWC, zwłaszcza że park wydaje się być przepełniony. Być może jest to jedynie tymczasowe miejsce pobytu orki lub krok do wcielenia jej w program rozrodu.

***

18 sierpnia 2012


Kolejny czarno-biały anioł w Loro Parque

Wczoraj w nocy na światło dzienne wyciekły informacje, że 3 sierpnia 2012r. w Loro Parque Tenerife na świat przyszło kolejne dziecko ich najstarszej samicy Kohany. Mówi się, że zarząd Loro Parque zwlekał z ujawnieniem wiadomości, ponieważ cielak jest bardzo mały i ma niską wagę urodzeniową (ważył tylko 152kg, przy 140cm długości) i nie było pewności, czy przeżyje. Kohana ponownie odrzuciła dziecko i nie wykazuje chęci opieki. Wiadomo już, że to samiczka i nadano jej imię Victoria, czyli "Vicky". Kohana, ku zaskoczeniu treserów, zaszła w ciąże bardzo szybko po urodzeniu swojego pierwszego cielaka - synka Adán'a, którego odrzuciła natychmiast po narodzinach. Ojcem małej jest Keto.

***

19 lipca 2012


Lovey urodziła córeczkę!

Wspaniałe wieści napłynęły do nas z Kamogawa Sea World z Japonii. 19 lipca, o 18:24 (czasu japońskiego) Lovey urodziła swojego drugiego cielaka - kolejnego potomka drugiego pokolenia orek w KSW i to samiczkę! Poród był oczekiwany na dniach, z powodu zachowania samicy i reszty orek. Wszystko przebiegło bez komplikacji i obecnie mama z córką czują się dobrze. Kamogawa Sea World z dumą powiadomiły media o szczęśliwym rozwiązaniu. Już można zobaczyć zdjęcia i filmiki powiększonej o kolejnego członka rodziny orek. Ojcem małej jest Oscar. Para w 2008 roku doczekała się pierwszego potomka - 4-letniego obecnie samczyka Earth'a, który jest bardzo podekscytowany swoją siostrzyczką.

***

25 maja 2012


Apel o towarzystwo dla Shouki

Za oceanem wybuchła prawdziwa burza. Six Flags Discovery Kingdom został oskarżony przez aktywistów i biologów morskich o zaniedbanie dobrostanu ich jedynej orki - 19-letniej Shouki. Shouka od pół roku przebywa sama, bez towarzystwa nawet jej ulubionej pary delfinów butlonosych, samiczki Cupid i samca Merlina. Powodem rozdzielenia zwierząt jest zbyt dominujący charakter Shouki. Samica wielokrotnie źle zachowywała sie wobec swoich treserów. Zostało nawet upublicznione nagranie pokazu, na którym widać, jak Shouka uderza głową swoją trenerkę. Aktywiści apelują o znalezienie towarzystwa, najlepiej gatunkowego dla samicy lub jej powrót do domu. Shouka nie wypełnia swojej pierwotnej roli, czyli nie współtworzy programu rozrodu w USA, więc Marineland ma prawo zarządać powrotu orki do Francji. Sprawa wciąż nie jest wyjaśniona.

***

23 kwietnia 2012


Iceberg ma się świetnie!

Dzisiaj, na stronie russianorca.org pojawiła sie informacja o ponownym zaobserwowaniu stada orek osiadłych, których członkiem jest niezwykły, biały samiec. Osobnik ten był poraz pierwszy zaobserwowany w 2008r, jednak materiały dowodowe były bardzo niskiej jakości, ze względu na złe warunki pogodowe. Dzisiejsze obserwacje potwierdziły, że samiec w dalszym ciagu żyje i ma się świetnie. Badacze orek z Far East Russian Orca Project (FEROP) nadali orce imię "Iceberg". Widzieliśmy wcześniej dwie inne białe orki w Rosji, ale one były młode. To jest pierwszy raz, kiedy spotkaliśmy dorosłego, dojrzałego osobnika - powiedział stacji BBC News kierujący grupą badawczą Erich Hoyt, długoletni badacz orek i pracownik naukowy Towarzystwa Ochrony Wielorybów i Delfinów (Whale and Dolphin Conservation Society) Wiek samca szacuje się na 16 lat, jednak może być on sporo starszy. Niewątpliwie, Iceberg jest sensacją, oraz bardzo prawdopodobne, że stanie się ambasadorem populacji mieszkającej u wybrzeży Kamczatki.

***

27 lutego 2012


Keet powrócił do SeaWorld California

Dzisiaj, 27 lutego do SeaWorld California przybył wcześniej zapowiadany już Keet - 19 letni samiec orki, który powrócił do SWC po 8 latach nieobecności. Keet opuścił swoją dotychczasową grupę w SeaWorld Texas w niedzielny wieczór. Jego pozycja była bardzo niska, więc postanowiono przenieść dojrzałego płciowo samca, który już w przeszłości z sukcesem doczekał się potomstwa, do stabilnej i znającej już go grupy. Wybrano SeaWorld California, bo jest dużym zaskoczeniem, ponieważ w listopadzie do parku przybył z Kanady 9-letni samiec Ikaika. Samiec przybył do Kalifornii rano i obecnie integruje się ze starymi przyjaciółmi (m.in. z Corky II) z Shamu Stadium. Ma za sobą długą i męczącą drogę samolotem Cargo i ciężarówką z lotniska do SeaWorld.

***

14 lutego 2012


Victoria (L-112) nie żyje.

12 lutego 2012r. na plaży Long Beach Peninsula w stanie Washington badacze znaleźli zwłoki młodej samicy orki. Ciało dzięki pomocy badaczy i wolontariuszy z kilku organizacji na rzecz ssaków morskich i ochrony przyrody, tj: Northwest Marine Mammal Stranding Network, Wildlife Marine Mammal Investigations, Seaside Aquarium czy Portland State University zostało przeniesione w odpowiednie miejsce, gdzie zostanie zbadane oraz zostanie przeprowadzona szczegółowa sekcja zwłok. Naukowcy, dzięki zdjęciom płetwy grzbietowej oraz siodła ustalili tożsamość oreczki - jest to Victoria (L-112), urodzone w 2009r dziecko Suprise! (L-86). Wstępne badania ujawniły uraz w okolicach głowy po prawej stronie części ciała. Samo ciało było w dobrym stanie, co oznacza że śmierć samiczki nastąpiła dość niedawno. Jest to już druga orka, znaleziona w tych okolicach w przeciągu dwóch miesięcy. Oby badacze ustalili przyczynę śmierci Victorii.

***