Archiwum 201423 grudnia 2014

Nowa orka w Moskwie

Dotarły do nas wieści, że orki Narnia i Nord zostały przeniesione do swojego docelowego domu, czyli kompleksu basenów w Moscow Dolphinarium and Aquarium. Pojawił się w sieci również reportaż z telewizji POCCUA1 ukazujący 3 orki. Do pary dołączono znacznie młodszą od nich samiczkę, do której trenerka występująca w filmiku mówi "Malishka" (ros. "Dziewczynka"). Oficjalne imię orki to Juliet. Według reportażu, Juliet przyjechała do Moskwy z Sochi. Prawdopodobnie jest jedną z orek złapanych i przewiezionych do TINRO Center w 2014r.

***

10 grudnia 2014

J-32 odeszła...

5 grudnia u wybrzeży Vancouver, znaleziono ciało 18-letniej Rhapsody (J-32). Samica była w zaawansowanej ciąży... Wyniki sekcji zwłok wykazały, że płód płci żeńskiej obumarł w łonie matki, co doprowadziło do infekcji w organizmie matki. Rest in Peace.

***

3 grudnia 2014

Kalia urodziła!

10-letnia Kalia została po raz pierwszy mamą. 2 grudnia 2014r. personel SeaWorld San Diego powitał nowego członka orczej rodziny. Maluch okazał się samiczką, której ojcem jest mieszkający w parku Ulises. Poród przebiegł pomyślnie, w towarzystwie rodziny Kalii.

***

10 listopada 2014

Japonia będzie mieć nowy program hodowlany

Kamogawa Sea World oraz Nagoya Public Aquarium w Japonii zaczyna wdrażać własny program sztucznej inseminacji (AI). Wg informacji, samice Lovey i Lara zostały objęte monitoringiem cyklu owulacyjnego. Nasienie zostanie importowane od SeaWorld.

***

5 listopada 2014

Rosyjska "Pierwsza para"

Jak oficjalnie podaje strona PrimaMedia.ru para orek, tymczasowo przebywająca w dużym namiocie, zostanie przeniesiona do basenu docelowego w grudniu 2014, jednak obiekt zostanie udostępniony publiczności dopiero w połowie 2015. Podano też oficjalne imiona. Samica, jak przypuszczano, nosi imię NARNIA, natomiast samiec będzie nazywał się NORD.

***

20 października 2014

L-120 nie przeżył...

Z przykrością musimy Państwa poinformować, że naukowcy od kilku dni nie zaobserowali małego L-120 przy boku mamy. W tej populacji 50% urodzonych orek dożywa 1 urodzin, w innych grupach tego gatunku jest podobnie. Jest niestety duże prawdopodobieństwo, że cielak Surpise! zaginął...

***

8 września 2014

Nowy członek L-podu

W społeczności Southern Resident zaobserwowano cielaka. Matką została Surprise! (L-86). Jest to pierwsze żywe młode zaobserwowane od 2012r

***

1 września 2014

Populacja SR traci kolejnych członków

Center of Whale Research oficjalnie potwierdziło, że w sezonie 2014 brakuje dwóch osobników z L-Podu: 37-letniej samicy Lulu (L-53) oraz młodego samca Indigo (L-100), urodzonego w 2001r. Populacja SR wzmaga się z ogromnym problemem - ujemnym przyrostem naturalnym. Miejmy nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi.

***

19 sierpnia 2014

Orka na plaży w Brazylii

14 sierpnia na plaży w Anchieta (w Espírito Santo) w Brazylii znaleziono wycieńczoną samicę orki. Zwierzę było wychudzone, miało liczne obrażenia wewnętrzne i wymiotowało. Mierzyło 5,5m długości i ważyło ok 2 ton. Wepchnięta do wody orka natychmiast dawała się wynieść falom na brzeg. Nazajutrz, 15 sierpnia orka już nie żyła. Ipram - Instituto de Pesquisa e Reabilitaça~o de Animais Marinhos podało informację, że została humanitarnie uśpiona. Naukowcy z Orca Institute podejrzewali u zwierzęcia zapalenie płuc, wiadomo że nie jadło przez dłuższy czas.

***

8 sierpnia 2014

Kolejne orki odłowione w Rosji

Dotarły do nas niepokojące wieści o KOLEJNYM odłowie dwóch orek w Morzu Ochockim. Rybacy utrzymują, że orki były "legalnie" odłowione w 2013r. i zimę spędziły w zatoce Nikolaya, co nie może być prawdą, gdyż obszar ten w zimie jest całkowicie skuty lodem. Oznacza to, że zwierzęta złapano w 2014r. bez oficjalnej zgody Ministerstwa. Aktualnie zwierzęta są transportowane przez Komsomolsk. Przypuszczamy, że odłów ten jest silnie powiązany z rozsypaniem się japońskiego programu hodowlanego.

***

2 sierpnia 2014

Bingo* nie żyje

Z przykrością informujemy o śmierci samca Bingo*, najlepszego japońskiego reprouktora w hodowli orek w niewoli. Bingo* został złapany w listopadzie 1984r, przebywając w niewoli prawie 30 lat. W tym czasie został ojcem 6 orek. Samiec od kilku miesięcy ciężko chorował, nabawiając się zapalenia oskrzeli, które później mogło przeobrazić się w zapalenie płuc. 2 sierpnia, o godzinie 4:57 Bingo* zmarł w medycznym basenie Nagoya Public Aquarium, gdzie przebywał od grudnia 2011r. Program hodowli orek w Japonii odszedł razem z nim...

***

28 lipca 2014

Znaleziono martwego samca orki na szkockiej plaży

W poniedziałek, 28 lipca grupa Scottish Marine Animal Strandings (SAC) znalazła ciało samca orki (ok 15-20 lat) na plaży wyspy North Uist w Szkocji (Wielka Brytania). Samiec był wielki, jego płetwa grzbietowa była wysoka na ponad metr, jednak weterynarz SAC, Dr Andrew Brownlow ocenił, że nie był w dobrej kondycji. Pobrano próbki materiału biologicznego do analizy oraz dokładnie sfotografowano samca, by móc określić do jakiej on populacji należał i jaka była przyczyna zgonu.

***

2 maja 2014

Nie żyje najstarszy delfin świata

1 maja 2014 roku, w wieku 61 lat zmarła delfinica Nellie - najstarszy delfin, który przebywał w niewoli. Samica urodziła się 27 lutego 1953r. i całe swoje życie spędziła w parku Marineland Dolphin Adventure na Florydzie. Największą część życia spędziła z Lily Champagne - innym wyjątkowym butlonosem (jasnobeżowy kolor skóry), która zmarła dożywając 47 lat. Nellie uwielbiała bawić się piłkami i integrować się z ludźmi. Występowała w programach telewizyjnych i w gazetach setki razy w ciągu swojego życia, a w 1970r. stała się maskotką Jacksonville University. Badania naukowców wykazują, że delfiny butlonose na wolności dożywają 35 lat. Nellie żyła prawie 2 razy dłużej! Personel był przygnębiony, gdy podjęto decyzje o eutanazji słabnącej Nellie. Rest in Peace...

***

27 kwietnia 2014

Finał sprawy Morgan

Prawie od początku historii związanej z uratowaniem Morgan, trwały zażarte boje z aktywistami oraz ze specjalnie powołaną fundacją "Free Morgan Foundation" o uwolnienie niepełnosprawnej (stwierdzono, że Morgan jest głucha) orki na wolność. Dzisiaj sprawa miała swój ostateczny finał. Prawomocnym wyrokiem Duńskiego sądu ogłoszono, że Morgan zostaje w niewoli. Strona przeciwna zapowiada apelację.

***

20 kwietnia 2014

Kalia jest w ciąży!

Ostatnie nagranie z USG potwierdza plotki, które usłyszałyśmy jakiś czas temu - 9-letnia Kalia spodziewa się pierwszego potomka! Ojcem cielaka jest najprawdopodobniej Ulises, jednak nie wiadomo czy to wynik sztucznej inseminacji (co krytykują aktywiści, że zapłodniono ją w tak młodym wieku) czy naturalne poczęcie (widziano ich sparowania). Przy okazji wyszły na jaw zamiary przeniesienia Kalii do SeaWorld w Teksasie, jednak nie wiadomo, czy dojdą one do skutku. Poród miałby nastąpić w grudniu 2014r.

***

17 kwietnia 2014

Keijo - synek Wikie

Marieland Antibes we Francji ogłosił imię najmłodszej orki żyjąej w parku. Synek Wikie, urodzony 20 listopada 2013r. od dziś nazywa się Keijo, co oznacza "elfa" lub "istotę nadprzyrodzoną" w języku fińskim. Imię zostało wybrane spośród propozycji gości Marinelandu.

***


26 lutego 2014

Coraz więcej osieroconych orek w Norwegii

Przez ponad tydzień mieszkańcy Instoyi w Norwegii obserwowali pływającą przy brzegu oreczkę, która najprawdopodobniej zgubiła swoją rodzinę. Cielak był samotną, wychudzoną samiczką, która nawoływała swoich bliskich i szukała kontaktu z podchodzącymi do niej ludźmi. Liczono, że w okolicy pojawi się jakaś rodzina orek, która będzie zmierzać w stronę południa za ławicami śledzi, jednak z każdym dniem oreczka słabła. Tydzień po tym, jak pierwszy raz ją zobaczono (15 luty) wydano decyzję, że trzeba zakończyć jej cierpienie. Samiczkę humanitarnie uśpił weterynarz, a gdy przestała oddychać, myśliwy oddał strzał ze strzelby w głowę. Sekcja wykazała, że samiczka ważyłą 212kg, a wiek szacuje się na 2-4 miesiące. Pośmiertnie nadano jej imię Wilma.Norwedzy zwrócili uwagę na problem coraz większej ilości osieroconych lub zagubionych młodych orek i mamy nadzieję, że historia biednej Wilmy coś zmieni.

***

18 lutego 2014

Martwy cielak w Norwegii

Jeden z mieszkańców Nusfjord podczas spaceru znalazł ciało małej orki. Natychmiast zostały wezwane odpowiednie służby, które zabrały ciało na sekcje. Cielak był samiczką, ważyła ok 200kg przy długości 213cm i najprawdopodobniej żyła mniej niż kilka godzin. Sekcja nie wykazała jednoznacznej przyczyny śmierci zwierzęcia.

***

11 lutego 2014

Śmierć orek w Nowej Zelandii

9 martwych orek znaleziono na plaży w Nowej Zelandii, niedaleko Tuatapere. Ciała orek były w stanie początkowej fazy rozkładu, więc śmierć stada musiała nastąpić niedawno. Wśród członków grupy był cielak, który miał mniej, niż 4 lata. Ciała zostały usunięte z plaży i zostanie przeprowadzona sekcja zwłok, by ustalić przyczyny zgonów orek. To największa ilość martwych orek, jaką naukowcy znaleźli w tamtych rejonach od kilkunastu lat.***

3 lutego 2014

Córeczka Tiki ma nowe imię!

Personel parku SeaWorld Texas ogłosił, że najmłodszy członek ich grupy orek ma imię. Fani nie czekali zbyt długo, by poznać córeczkę Takary, która od dziś nosi imię Kamea - już dzień po jej narodzinach, czyli 7 grudnia 2013r. mogli podziwiać małą w głównym basenie. Kamea jest zdrowa i bardzo ciekawska. Od samego początku pływa z całą grupą i występuje u boku mamy i innej samicy Unny w pokazach. Ojcem cielaka jest prawdopodobnie Kshamenk, dziki samiec typu transient mieszkający w Mundo Marino w Argentynie ( przez zabieg AI). Imię to w języku hawajskim oznacza "cenna".

***

21 stycznia 2014

W Chinach zamieszkały dwie orki z TINRO

Jak podaje serwis Russian Orcas, dwie orki przebywające w rosyjskim ośrodku TINRO zostały sprzedane i przetransportowane do chińskiego parku morskiego o nazwie Chimelong Ocean Kingdom. Z dniem dzisiejszym, dodajemy ten park do spisu na stronie. Co do orek w Soczi nie ma obecnie żadnych informacji na ich temat.

***

14 stycznia 2014

Wikie ma synka!

Marineland Antibes oficjalnie ogłosił na swoim profilu Facebook, że cielak Wikie urodzony 20 listopada 2013r. jest samcem. Już wkrótce park ogłosi imię dla niego, spośród setek propozycji gości. Z pewnością będzie to skandynawskie imię, kojarzące się z Wikingami.

***