Archiwum 2016
23 grudnia 2016

Doublestuff nie żyje

Bardzo smutne wieści na koniec roku z Puget Sound. 18-letni samiec Doublestuff (J-34) nie żyje. Jego ciało znaleziono 20 grudnia na plaży w Sechelt (Kolumbia Brytyjska). Na razie przyczyny śmierci nie są znane.

***


15 grudnia 2016

Kłopoty orki w Nowej Zelandii

Samica orki, która wczoraj zaplątała się w liny w porcie w Nowej Zelandii została nad ranem uwolniona. Przed rozpoczęciem akcji ratunkowej orka była uwięziona ok. 12 godzin. Wcześniejsza próba nie udała się, ponieważ woda była wzburzona, a nurkowie nie mogli bezpiecznie podpłynąć do zwierzęcia. Co ciekawe, kapitan portu został zwolniony ponieważ uznano, że to on ponosi winę za całą sytuację: brak środków ostrożności.

***


14 listopada 2016

Kolejne rosyjskie orki w Chinach

Chiny rozpoczynają hodowanie orek na całego. Po 9 zwierzętach przebywających w Chimelong Ocean Kingdom, do Chin trafiają kolejne osobniki. W Shanghai Haichang Polar Ocean World zamieszkają 4 orki, które obecnie przebywają w innej placówce (Dalian Laohutan Ocean Park), ponieważ SHAPOW wciąż jest w budowie. Oba oceanaria należą do tej samej spółki. Na wiosnę 2017r. w Linyi Polar Ocean Park (które również nie zostało jeszcze oficjalnie otwarte) goście będą mogli zobaczyć dwie orki pochodzące z Rosji. Oficjalnie potwierdzono, że w Chinach przebywa 15 orek w 3 różnych parkach morskich. Legalnie...

***


28 października 2016

Polaris (J-28) prawdopodobnie nie żyje

Naukowcy ogłosili, że nie widują już Polaris, która od początku 2016r. chorowała i zmagała się z komplikacjami poporodowymi. Jej młode nie przeżyje bez matki i wkrótce spotka je ten sam los... EDIT: pod koniec grudnia potwierdzono, że Polaris i Dipper (jej cielak) nie żyją.

***


1 września 2016

Iceberg ma się dobrze

Ponownie widziano Iceberg'a, białego samca orki, którego ostatni raz widziano rok temu. Od 5 lat Iceberg wraz ze swoją rodziną jest widywany przez naukowców, gdy przypływają do Kamczatki na ryby. Naukowcy podejrzewają, że albinizm u orek z tych okolic (Iceberg nie jest jedyną białą orką na Kamczatce) jest wynikiem występowania inbredu w tej populacji.

***


25 sierpnia 2016

Kolejne smutne wieści z Puget Sound

Smutne wieści z Puget Sound... Samish J-14 zaginęła, a młoda Polaris J-28 jest w bardzo złej kondycji i prawdopodobnie nie przeżyje najbliższego miesiąca. Zagrożone jest również 7-miesięczne dziecko Polaris, które zginie bez opieki matki...

***


10 sierpnia 2016

Bob - orka z Nowej Zelandii nie żyje

3 sierpnia, po ok. 20 dniach samotnej tułaczki po przybrzeżnych wodach, grupa Dr Ingrid Visser "Orca Research Trust" zdecydowała się odłowić młodego samca orki i przenieść go do basenu. Stan zdrowia orki był niepokojący: zwierzę było wychudzone, a w pobliżu nie znajdowała się żadna grupa orek, do której samiec mógł należeć. Rozpoczęła się walka o życie samca, który otrzymał wiele imion. Najbardziej popularne i najczęściej używane to "Bob", jednak często był nazywany również "Tama", "Tiger" lub "Ongare". Rokowania były bardzo złe i po 3 dniach, 6 sierpnia, samczyk padł. Nie wiadomo co dokładnie było przyczyną śmierci zwierzęcia, ponieważ zespół postanowił uszanować decyzję oraz obrzędy lokalnej społeczności i spalił zwłoki zwierzęcia... Więcej informacji nt. całej akcji + zdjęcia możecie znaleźć TUTAJ!

***


3 sierpnia 2016

Kasatka jest chora

Kasatka musiała zostać odseparowana od stada ze względu na problemy z oddychaniem i infekcją bakteryjną płuc. Rokowania są dobre, jednak od jakiegoś czasu SeaWorld na bieżąco informuje świat o problemach zdrownotnych swoich zwierząt, w tym o stale poprawiającym się stanie Tillikuma.

***


23 lipca 2016

Kolejny planowany odłów w Rosji...

TINRO złożyło zamówienie na odłów młodego, dzikiego samca orki. Rybacy mają czas do 30 września. Kontrakt opiewa na 9mln rubli (540 000zł). W Europie i USA zamyka się coraz więcej delfinarów i jest coraz głośniejszy sprzeciw wobec trzymania orek w niewoli, ale w Rosji i Azji jak widać wszystko po staremu...

***


17 czerwca 2016

Kyuquot zostanie ojcem!

Kiedy w marcu SeaWorld ogłosił, że ich program hodowlany orek dobiegł końca, przy okazji wyszło na jaw, że Takara jest w ciąży. Nie wiadomo było, czy jest ona wynikiem udanej próby sztucznego zapłodnienia, czy może któryś z samców w Teksasie sparował się z nią. Wiadomo już, że ciąża Tiki jest naturalna, a ojcem "ostatniej orki urodzonej w SeaWorld" będzie Kyuquot. Najstarszy syn Tillikuma i Haidy II* nie doczekał się do tej pory potomstwa. Z niecierpliwością czekamy na malucha!

***


5 maja 2016

Nowy film z orkami już wkrótce!

Na Wyspach Kanaryjskich trwają zdjęcia do filmu "El Faro de las Orcas" (Latarnia Orek), opowiadającego o historii Loli, podróżującej ze swoim autystycznym synem Tristanem, w poszukiwaniu legendarnego Beto - latarnika, który nawiązał niezwykły kontakt z dzikimi orkami. Lola liczy, że kontakt z nimi pomoże uzdrowić jej syna. Historia jest inspirowana przygodami badacza Patagońskich orek - Roberto Bubas. Premiera planowana jest na 25 listopada 2016r.

***


19 kwietnia 2016

Uwięzione przez lód orki w Morzu Ochockim

Jak podało Naked Whale Research na Morzu Ochockim trwa akcja ratunkowa. Cztery orki zostały uwięzione w lodzie. Wiadomo, że trójka z nich jest już bezpieczna, a służby ratunkowe cały czas starają się uwolnić dorosłego samca. EDIT: udało się oswobodzić samca, który bezpiecznie dołączył do pozostałych orek.

***


18 marca 2016

"Breeding-ban", czyli koniec z rozrodem orek w SeaWorld!

Zarząd SeaWorld oficjalnie zawiesił program hodowlany swoich orek. W oficjalnym oświadczeniu przeczytać możemy, że hodowane zwierzęta są ostatnią generacją i nie będą już rozmnażane. Ostatnią orką, jaka przyjdzie na świat w SeaWorld będzie piąte dziecko Takary z SeaWorld Texas, która aktualnie jest w ciąży. Nowe zasady dotyczyć będą także Loro Parque, który dzierżawi orki do SeaWorld. SeaWorld planuje również generalny remont basenów oraz przystosowanie ich do jak najbardziej naturalnych warunków. Akrobatyczne pokazy zostaną zastąpione "programami edukacyjnymi".

***


8 marca 2016

Tilikum jest chory

Dzisiaj SeaWorld poinformował swoich fanów o problemie Tillikuma. Od kilku tygodni samiec zmaga się z groźną, bakteryjną chorobą płuc, z którą weterynarze nie mogą sobie poradzić. Tilly jest ospały i opiekunowie obawiają się, że jego stan zaczyna się pogarszać. Zastosowano kompleksowe leczenie, jednak to może nie być wystarczające. Tillikum (wiek ok. 35 lat) osiagnął już średnią długość życia samców orek wg. informacji podawanych przez NOAA. Wierzymy jednak w niego oraz w prawdopodobnie najlepszy na świecie sztab specjalistów, który się nim opiekuje. Trzymamy kciuki za Tillikuma!

***


27 luty 2016

J-55 prawdopodobnie nie żyje

Center of Whale Research poinformowało wczoraj, że od kilku dni nie udało im się zaobserwować najmłodszej orki z J-Podu. Jego rodzina, czyli Samish (J-14) i Hy'Shqa (J-37) przebywa z innymi krewnymi i po cielaku ani śladu. Oznacza to, że nie udało mu się przetrwać...

***


1 luty 2016

Nie żyje Lulu* (WCC-006)

Na początku stycznia odnaleziono ciało dorosłej samicy, mierzącej 6,2m u brzegu wyspy Tiree w Szkocji. Po krótkiej weryfikacji okazało się, że pochodziła z jedynej brytyjskiej populacji orek typu resident i miała na imię Lulu (WCC-006). Sekcja zwłok wykazała, że padła w wyniku zaplątania się w sieci. U orek z tego terenu od lat nie obserwuje się narodzin cieląt i utrata dojrzałej samicy z pewnością jest ogromną stratą dla całej społeczności.

***


17 stycznia 2016

Witamy J-55!

W składzie J-Podu pojawiła się kolejna mała orka. Naukowcy nie wiedzą na razie kto jest jej/jego mamą, bo maluch pływa obok Samish (J-14) i jej córki Hy'Shqa (J-37). Tego samego dnia obserwano również dramat Tsuchi (J-31), która popychała przed siebie martwego cielaka...

***


8 stycznia 2016

9 orek w Chimelong Ocean Kingdom

Zgodnie z informacjami od Russian Orca, chińskie Ministerstwo Rolnictwa (NGO) potwiedziło, że w parku morskim Chimelong przebywa aż 9 orek (5 samców i 4 samice). Pierwotnie park kupił dwie orki, które odłowiono w Rosji w 2013r. Obecnie posiada także zwierzęte odłowione w 2014r. (5 orek) i dwa osobniki z 2015r. Z dokumentacji jakie udostępnił urząd wynika, że inny park (Shanghai Haichang Polar Ocean World) również chciał importować orki, jednak takiej zgody nie otrzymał.

***