Free Willy
(Uwolnic orkę)Familijny / Przygodowy USA, 1992r.
Willy to ogromna orka uwięziona w małym basenie wodnego parku Pacific Northwest. Willy tęskni do swojej rodziny, która pływa na wolności w pobliskiej zatoce. Nikt jednak nie rozumie jego tęsknoty i płaczu, nikt prócz 12-letniego chłopca, który dobrze wie co to znaczy nie mieć rodziny. Jesse (Jason James Richter) zaprzyjaźnia się z orką i z pomocą treserki Rae (Lori Petty) i badacza Randolpha (August Schellenberg) pragnie wypuścić Willy'ego do oceanu. Na przeszkodzie Jessemu stoi chciwy właściciel parku, który kierowany rządzą pieniędzy chce zabić Willy'ego i pokrzyżować plany chłopca.
"Uwolnić orkę" to wzruszający film o prawdziwej przyjaźni i niekończącej się miłości, których moc przezwycięży każdą przeszkodę. Film odniósł także spektakularny sukces na polu międzynarodowym i obejrzano go w ponad stu krajach. U nas, w Polsce film dostępny był rok po oficjalnej premierze (ok. 1994r na kasetach VHS). Jak widać niemal każda historia miłośnika orek zaczęła się dokładnie od tego filmu, gdy ten po raz pierwszy ujrzał właśnie Keiko*...

Jako główny bohater występuje samiec o imieniu Keiko*. Sceny z żywym zwierzęciem były kręcone jednak tylko w meksykańskim parku Reino Aventura. Rola orki w scenach transportu oraz w zatoce była odgrywana przez robota o naturalnych rozmiarach. Oprócz Keiko* w czołówce i na napisach końcowych występuje również stado orek osiadłych J-POD z okolic Puget Sound.