Orki z Nowej Zelandii
(New Zealand Orcas)



Do roku 1990 nie wiele wiedziano na temat orek żyjących w wodach nowej Zelandii. Ciężko było określić naukowcom, czy orki zamieszkują okolice wybrzeża wyspy, czy też po prostu wody Nowej Zelandii są ich przejściowym terenem łowiskowym. Kilka lat później dr Ingrid Visser na podstawie testów DNA stwierdziła, że populacja orek dzieli się na trzy grupy: orki wędrujące, które przemierzają tymczasowo wody wyspy Północnej oraz grupa orek przemierzająca wybrzeże wyspy Południowej i stado orek osiadłych, które spędzają czas w obu tych regionach. W latach 1992 i 1999 naliczono w sumie 167 osobników. Nie wiadomo, czy między grupami dochodzi do kopulacji. Badacze do końca nie wyjaśnili, czy orki faktycznie pochodzą z wód Nowej Zelandii. W 1997 oraz w 2001 roku zaobserwowano grupę przedstawicieli orek typu B, jednak orki szybko opuściły wody.

Obserwacja orek w Nowej Zelandii jest łatwa, gdyż z biegiem lat badacze wiedzą gdzie i w jakich porach orki przebywają. Najpopularniejsze miejsca to Bay of Plenty, East Cape i Hawke's Bay. Orki obserwuje się tam w czerwcu oraz od października do grudnia. Orki są tam objęte całkowitą ochroną. Zwierzęta często lądują na plaży, dlatego uruchomiono tam specjalną linię telefoniczną, dzięki której badacze szybko dowiadują się od mieszkańców i turystów o pechowym zwierzęciu na lądzie.



Obecnie populacja liczy ok 200 osobników, oto najbardziej rozpoznawalne i sławne zwierzęta w całej populacji

NZ1 A1 Samica A1 to pierwsza orka, która została skatalogowana przez badaczy w Nowej Zelandii. Jej płetwa opadała na samym czubku, ale została ścięta przez śrubę małej łodzi.
NZ44 Ragged Top Samiec Płetwa samca została odgryziona przez rekina lub samca orki kilka lat temu. Najczęściej widuje się go z Prop (NZ25).
NZ39 Stealth Samica Stealth jest znaną łowczynią delfinów. Jest jedyną orką, którą sfotografowano w wodach wyspy Południowej
NZ25 Prop Samica Prop została poturbowana przez statek na oczach wielu ludzi. Na tylnej części jej ciała zostały trzy głębokie wcięcia. Ma bardzo małą płetwę grzbietową.
NZ101 Ben Samiec Ben został uratowany w 1997 roku. Rok później przeżył wypadek, który zniekształcił jego płetwę grzbietową.
NZ27 Yin Samica Jest wiele różnych tez, mówiących o płetwie grzbietowej tej samicy, ale żadna nie stała się oficjalną. Yin ma dwóch dorosłych synów, którzy uczynili ją babcią.
NZ19 Nobby Samiec Nobby ma charakterystyczną, dziwnie zniekształconą płetwę grzbietową, która wygina się na lewy bok. Samiec został uratowany we wrześniu 2008 roku po tym, gdy niespodziewanie fala wyrzuciła do na brzeg.
NZ16 Nicky Samica Nicky przez cały rok przemierza wody całej Nowej Zelandii, czasem nawet samotnie. Ma duże wcięcie na płetwie grzbietowej w kształcie litery "V".
NZ125 Anzac Samica W latach 90' samica została znaleziona na plaży po tym, gdy potrącił ją statek. Nadano jej wtedy imię ANZAC, ponieważ uratowano ją 25 kwietnia, czyli w dzień Anzac - święto Armi Nowozelandzkiej.
NZ123 Koru Samiec Koniec płetwy tego samca został złamany, ale nie odpadł tylko zawisł na cieńkim paśmie skóry. Obecnie skóra usztywniła się, dlatego koniec mocniej się trzyma całości.
NZ15 Corkscrew Samiec Sfotografowana z przodu płetwa samca przypomina korkociąg (stąd imię). Naukowcy podejrzewają, że samiec uległ ciężkiemu wypadkowi, ponieważ płetwa od samej podstawy do połowy jest prosta i zdrowa.
NZ3 Olav Samiec Stary samiec, którego wiek szacuje się na 40 lat. Końcówka płetwy została odgryziona przez inną orkę.
NZ25 Rudie Samiec, ur 1995 Płetwa tego samca o uroczym imieniu przechyla się nieznacznie na bok. W 2004r. samiec został znaleziony na plaży, jednak z powodzeniem go odratowano.
NZ34 Jigsaw Samiec Jigsaw przebywa tylko w wodach wyspy Południowej. Swoje imię zawdzęcza końcówce płetwy grzbietowej, bowiem wygląda jak element puzzli :-).
NZ32 Astrid Płeć nieznana Samica podróżuje z innymi grupami, ale zawsze kilkadziesiąt metrów od nich. Nie wiadomo co zniekształciło jej płetwę.
NZ118 Moby Samiec Jest to spokojny samiec, którego płetwa jest długo i odwrócona z niewielkim wcięciem. Z daleka przypomina naukowcom kciuk.
NZ60 Porky Płeć nieznana Bardzo ciekawy zwierzak. Płetwa orki opadła pod kątem 90 stopni.


Zdjęcia pochodzą z Orca Research Trust