Taiji Whaling Museum, Japan



Taiji Whaling Museum jest położone niedaleko portu w wielorybniczym miasteczku Taiji w Japonii. Jest to muzeum, w którym zebrane są eksponaty z historii krwawego wielorybnictwa, szkielety wielorybów oraz inne akcesoria. Ośrodek posiada także zagrodzoną sztuczną nisze w której mieszka Orka (orcinus orca) jest to dorosła samica - Nami-Chan.W Taiji Whaling Museum mieści się park morski o nazwie Kujirahama Park, do którego należy Nami. W parku tym żyją także: delfiny butlonose, delfiny risso (rzadko spotykane w niewoli), orki karłowate i piloty. Na terenie muzeum odbywają się pokazy z delfinami. Goście mogą swobodnie podchodzić do wybiegów zwierząt, z wyjątkiem właśnie Nami, która nie toleruje obcych. Muzeum jest czynne we wszystkie dni powszechne i weekendy. Pokazy odbywają się w godzinach: Pn-Sob od 11:30 do 14:45, a w Ndz 10:30 do 13:10. Goście mogą również pływać łodziami po terenie obiektu wraz z przewodnikami i treserami, by móc głaskać i karmić delfiny. Na terenie obiektu mieści się także hotel oraz wiele straganów z upominkami.

Struktura stada
Nami jest jedyną orką w parku. Mieszka w sztucznie ogrodzonej zatoczce, gdzie codziennie bierze udział w naturalnych pokazach. Samica nie toleruje innych zwierząt, pojawiła się nawet informacja, że zabiła orkę karłowatą, którą wpuszczono do jej zagrody, by miała towarzysza. Nami została sprzedana do Nagoya Port of Public Aquarium i miała być tam już w lutym 2010r. ale mieszkańcy Taiji bardzo oburzyli się decyzją władz parku. Uważają, że dzikia orka jest częścią kultury wielorybniczego miasteczka oraz nie przeżyje tak ekstremalnej zmiany warunków w jakich żyła. Ostateczny termin przeniesienia to maj, lecz mieszkańcy już podpisali się pod petycją i listem otwartym, gdzie żądają zerwania umowy oraz zapewniają pokrycie z datków całego długu muzeum (jest to oficjalna przyczyna sprzedaży orki). Nagoya zamierza wcielić orkę do programu hodowlanego wspólnie założonym z Kamogawa Sea World, ale to nie przekonało pracowników, którzy również zapowiedzieli, że Nami nie zostanie wydana Nagoyi. Szykuje się ostra walka, ponieważ Nami-chan jest ostatnią orką w niewoli, która pochodzi z japońskiej populacji tych zwierząt. Jeśli orka umrze może oznaczać to kolejny czas połowów w wodach terytorialnych Japonii...

Ceny biletów:
• Bilet skoordynowany - 1050 JPY (upoważnia do przebywania w każdym obiekcie Muzeum: Sea Otter Center, Whaling Ship Museum i Marinarium)

Adres:
Taiji-cho, Higashimuro-gun
Wakayama-ken 649-51 Japan
Tel: +81 -739-59-2400
Fax: +81 -739-59-3823

www.town.taiji.wakayama.jp

    
Wyświetl większą mapę


+ Przejdź do spisu orek, które padły w +
+ Taiji Whaling Museum +