Triki i sztuczki orek w niewoli


Photos made by: =loveforRuka, =all4athena, Erin, ~Tamiveldura, ~IslandWave, ~BlueCaracaland ~Aliyah-Chan.

Orki są bardzo inteligentnymi zwierzętami i szybko uczą się sztuczek. Widać, że każdy pokaz to dla nich wspaniała zabawa, albowiem orka posiada wolną wolę i jeśli nie ma ochoty występować po prostu ignoruje tresera. Prezentujemy Wam najważniejsze sztuczki wykonywane przez orki w oceanariach.Zobacz również zwyczaje i zachowania dzikich orek


"Bow" Jest to najprostszy skok. Orka bierze rozpęd i skacze... Przy lądowaniu głowa jako pierwsza przecina powierzchnie wody, a zwierze stopniowo zanurza się pod kątem ostrym.
"Back Bow" Prosty skok, jednak w tym wypadku orka skacze grzbietem do dołu. Musi mocno odepchnąć się ogonem i wygiąć się na kształt odwróconej litery "U". Zwierze obraca się o 180 stopni do pozycji pionowej (głową w dół) i uderza o wodę melonem, a następnie gładko się zanurza.
"Side Breach" Dość efektowny wyskok - naturalne zachowanie orek. Zwierze wkłada w niego niewiele siły. Wybija się dość nisko ponad wodę i upada na lewą lub prawą stronę wyginając się w charakterystyczne "S".
"Back Breach" Efektowny wyskok. Orka wybija się mocnym uderzeniem ogona i opada na grzbiet. Prostopadle do powierzchni wody.
"Belly Flop" Orka wyskakuje pod kątem, przez chwilkę zawisa cała w powietrzu i twardo opada uderzając brzuchem o wodę.
"Front Flipp" Skomplikowana, zbiorowa akrobacja. Dwie (lub nawet cztery) Orki płyną parami naprzeciw siebie, w jednym momencie wyskakują, robią w powietrzu salto i opadają na grzbiet do wody wygiete w kształt litery "C".
"Back Flipp" Skomplikowana, zbiorowa akrobacja. Dwie (lub nawet cztery) orki płyną parami naprzeciw siebie, w jednym momencie wyskakują pionowo z wody i przekręcają się na plecy, uderzając grzbietem w wodę.
"Kicker" Orka bardzo mocno wybija się ogonem i wyskakuje pionowo ponad powierzchnie wody. Następnie mocno zgina ogon wykonując symbolicznego "kopniaka".
"Alien" Orka szybko płynie prostopadle, ku powierzchni wody. Wyskakuje z niej cała i otwiera pysk. Następnie gładko zanurza się nadal utrzymując pionową pozycję.
"Target Leap" Orka bardzo mocno wybija się pionowo z wody i dotyka nosem zawieszonego celu (jeśli takowy jest zawieszony). Następnie opada do wody.
"Slide Out" Zwierze rozpędza się i wypływa na platformę, leżąc na brzuchu. Następnie wijącymi ruchami wraca do wody. Młode orki bardzo długo boją się wypływania na platformy, gdyż instynktownie wiedzą, że poza wodą są skazane na śmierć.
"Present" Zwierze rozpędza się i wypływa na platformę. Następnie podnosi głowę i ogon, by zaprezentować się w pełnej okazałości. Po paru sekundach zwierze wijącymi ruchami wraca do wody. Młode orki bardzo długo boją się wypływania na platformy, gdyż instynktownie wiedzą, że poza wodą są skazane na śmierć.
"Haul Out" Po zakończonych trikach w basenie, orka odstawia tresera na platformę. Rozbudowana wersja "Haul Out" polega na wypłynięciu zwierzęcia razem z treserem i wykonania "Present".
"Breakdance" Orka wypływa na platformę i leżąc na boku mocno odbija się ogonem wykonując obrót o 360 stopni. Następnie ześlizguje się do wody.
"Thrash Slide Out" Orka wypływa na platformę potrząsając głową i z otwartym pyszczkiem.
"Ballance" Treser balansuje na nosie orki, która płynie z głową ponad powierzchnią wody.
"Hula" Orka jest wynurzona do poziomu płetw piersiowych i mocnymi uderzeniami ogona wprawia ciało w obroty w okół własnej osi.
"Dance" Orka wraz z treserem wynurza się do poziomu płetw piersiowych. Treser chwyta zwierze za czubek nosa, staje na płetwach i oboje się kręcą w okół własnej osi.
"Surf" Bardzo trudny dla tresera manewr. Orka płynie bardzo szybko pod powierzchnią wody, a treser musi utrzymać równowagę.
"Hugging" Przytuuulaskiii :-)
"Stand On" Orka wybija się pionowo ponad powierzchnie wody, treser stoi na czubku nosa lub siedzi na nim. Oboje delikatnie (nadal pionowo) opadają do wody.
"Froggies" Dwie orki wystawiają głowy przy platformie. Czasem, na polecenie tresera wydają dźwięki.
"Rocket Launch" Bardzo niebezpieczny dla tresera numer. Orka bardzo szybko płynie z treserem na głowie, następnie wyskakuje i puszcza człowieka, który leci kilkanaście metrów dalej.
"Hydro" Bardzo podobny i równie niebezpieczny numer, co "Rocket Launch". Różnica polega na tym, że treser nie jest odrzucany.
" Vertical Spin" Ten trik jest wykonywany na różne sposoby. Orka wykonuje obroty podczas skoku w pionie, poziomie lub płynąc tuż pod powierzchnią wody.
"Side Splash" Orka ochlapuje wodą publiczność, płynąć bokiem. Jest również wersja z trenerem siedzącym na boku zwierzęcia.
"Belly Up" Orka odwraca się brzuszkiem do góry. Treser albo leży obok, albo na zwierzęciu.
"Fluke Wave" Machamy ogonkiem... :-)
"Run Off" Orka rozpędza się i wyskakuje na platformę, po której przesuwa się ślizgiem i wpada do wody.
"Kiss" Treser całuje Orkę w język lub dwie orki dotykają się językami.
"Pec Waving" Orki machają płetwami piersiowymi.