Archiwum 2015
22 grudnia 2015

Unna* nie żyje

Bardzo smutna wiadomość trafiła do nas z SeaWorld. 6 dni przed swoimi 19 urodzinami, 21 grudnia, życie zakończyła Unna*. Od miesięcy walczyła z infekcją, za którą odpowiedzialne były grzyby z rodzaju Candica. SeaWorld na bieżąco udzielał informacji o jej stanie zdrowia, o intensywnych działaniach weterynarzy i naukowców z całego kraju, aby samicę uwolnić od choroby. RIP Unna*

***

9 grudnia 2015

Transfer hodowlany w Japonii

Kamogawa Sea World ogłosił, że w dniu dzisiejszym wymienił zwierzęta między Nagoya Public Aquarium. 9-letnia Ran dołączyła do opuszczonych 4 lata temu sióstr w KSW, natomiast pierworodny syn Lovey, 7-letni Earth pojechał do Nagoya Public Aquarium, gdzie przebywa jego babcia Stella i jej najmłodsza córka Rin. KSW ogłosił, że w przyszłym roku samice Lara i Ran zostaną zainseminowane nasieniem samca z USA, by kontynuować rozród orek w Japonii.

***

6 grudnia 2015

Witamy L-123 i J-54!

Szczęśliwy dzień w Puget Sound! Wszystko wskazuje na to, że mamą została samica z L-Podu, Lapis (L-103). Maluch urodził się kilka dni temu i trzymamy za niego kciuki! Z maluchem widziano również samicę Polaris (J-28), która po raz trzeci została mamą. Maluch otrzymał numer J-54. Powodzenia!

***

17 listopada 2015

Poznajcie Malvinę

Na początku listopada publikowano materiał telewizyjny na temat TINRO Center, w której mówi się o tej placówce jako "naukowej instytucji". Pokazano krótki fragment z małą orką, którą nazwano "Malvina". Warunki w jakich przebywa samiczka są bardzo trudne, podobnie jak kilkanaście białuch, które tłoczą się w niewielkich żelaznych zagrodach...

***

14 października 2015

Valentin* nie żyje

Marineland Antibes we Francji wstrząsnęło kolejną już w tym roku tragedią. W czerwcu pożegnano najstarszą orkę, Freyę* która przegrała walkę z chorobą, a na początku października przez park przeszła lawina błotna. Śmierć poniosło kilkadziesiąt zwierząt. 12 października, przed południem, park utracił kolejne życie - 19-letniego Valentin'a*. Prawie wszyscy powiązali śmierć samca z ostatnimi wydarzeniami i natychmiast zaczęto się obawiać o życie pozostałych orek. Szybka sekcja zwłok wykazała, że Valentin* padł z powodu skrętu jelit. Choroba nie ujawniła się u samca do ostatniego momentu.

***

4 października 2015

Katastrofa w Antibes!

W wyniku gwałtownych burz, jakie przeszły nad Lazurowym Wybrzeżem, Marineland Antibes zostało zalane lawiną błotną. Brudna woda przedarła się do zbiorników, w wyniku czego śmierć poniosły wszystkie ryby, rekiny, płaszczki, żółwie morskie oraz niektóre zwierzęta gospodarskie. Filtracja w basenach orek i delfinów została zniszczona. Zdrowie zwierząt jest na bierząco monitorowane, jednak pracownicy parku przyznają, że sytuacja jest krytyczna...

***

23 września 2015

Unna jest chora

SeaWorld ujawnił informacje dotyczące stanu zdrowia jednej ze swoich orek - Unny. Unna przechodzi obecnie infekcję grzybiczną i jej stan wymaga 24 godzinnego monitoringu. SeaWorld utrzymuje, że stan orki jest stabilny i ulega stopniowej poprawie.

***

15 września 2015

Chrzciny w Puget Sound!

The Whale Museum ogłosiło właśnie imiona najmłodszych członków populacji SR, którym udało się przeżyć najcięższy czas w ich życiu. J-50 od dzisiaj nosi imię Scarlet, J-51 będzie znana jako Nova, oreczka Sonic ma oznaczenie J-52, a L-121 otrzymała imię Windsong. Najmłodsza pociecha (L-122), którą zaobserwowano 7 września 2015r. nie otrzymała jeszcze imienia. Oby maluchy żyły jak najdłużej i tworzyły piękną historię populacji SR.

***

7 września 2015

Młoda oreczka z Bunbury nie żyje...

W niedzielę znaleziono na plaży cielaka w ciężkim stanie. Oreczka była wychudzona i bardzo chora. Przechodnie próbowali wepchnąć ją ponownie do oceanu, jednak słaby maluch ponownie lądował na plaży. Badacze, którzy przybyli na miejsce orzekli, że orka urodziła się niedawno. Cielak padł kilka godzin po jego odkryciu...

***

29 sierpnia 2015

Ciężko ranna orka z Vancouver

Badacze z Vancouver Aquarium oraz NOAA zaobserwowali młodą orkę, ciężko ranną prawdopodobnie w wyniku potrącenia jej przez łódź. Orkę rozpoznano później, jej imię to Fern (A-96). Badacze uważają, że rana powstała tego samego dnia, którego zauważono orkę. Zwierzę nie wykazuje niepokojących objaw, jednak rana jest na tyle rozległa, że zdrowie orki może być zagrożone.

***

15 sierpnia 2015

KOLEJNE orki w niewoli

Szokującą informację podało Russian Orca. 18 lipca w Ceta Base ujawniono zdjęcia z odłowiu orek w rejonie Nikolayevsky, na wschodzie Rosji. Nie wiadomo było jednak, czy są to fotografie ze świeżo odłowionych orek lub zdjęcia osobników z 2014r. Dzisiaj jednak potwierdzono, że fotografie przedstawiają orki odłowione w 2015r. i są to aż TRZY osobniki, które przewieziono do TINRO Center. Najpierw złapano jedną orkę, by po dwóch dniach wolność straciły kolejne zwierzęta.

***

29 lipca 2015

Młoda orka uwięziona na skałach uratowana!

Szczęśliwe zakończenie ma pewna historia z Kanady. Młoda samica podczas polowania na łososie, utknęła na skałach i nie mogła o własnych siłach się wyswobodzić. Najgorsze jednak było przed nią - gdy nastał odpływ, zwierzę już przebywało poza wodą, bez szans na szybki ratunek. Na szczęście grupa obserwatorów dzikiej przyrody natknęła się na zwierzę i przez 8 godzin polewali je wodą i zabezpieczyli przed przegrzaniem i wysuszeniem. Próbowali jak mogli je wspierać aż do przypływu. Wysiłek i czas tych ludzi opłacił się - orka podczas przypływu wydostała się z pułapki o własnych siłach i popłynęła w znanym sobie kierunku, zapewne do swojej rodziny.

***

19 lipca 2015

Pierwszy pokaz w Moskwarium

18 lipca, w Moskiewskim oceanarium odbył się pierwszy pokaz dla VIPów i zaproszonych gości. Oficjalnie też przedstawiono orki: Narnia, Nord i najmłodsza Juliet.

***

20 czerwca 2015

Freya* nie żyje

Bardzo smutną wiadomość podało biuro prasowe Marinelandu. 34-letnia samica Freya* od kilku miesięcy chorowała, a wysiłki weterynarzy i opiekunów orki nie przynosiły pozytywnych rezultatów. 20 czerwca Marineland ogłosił na swojej stronie, że Freya* odeszła w towarzystwie swojej rodziny i opiekunów.

***

29 maja 2015

Tillikum ponownie ze stadem

SeaWorld opublikowało zdjęcie Tillikuma, pływającego z dominującą samicą Katiną i ich najmłodszym synem Makaio w jednym basenie. Według rzecznika firmy Katina akceptujac samca w grupie pozwoli mu na swobodny kontakt z całym stadem, żyjącym w SeaWorld Orlando. Do tej pory Tillikum pływał tylko ze swoim wnukiem, Truą.

***

13 maja 2015

Tokitae (L-0) oficjalnym członkiem SR

11 maja 2015r, NOAA uznało Lolitę za pełnoprawnego członka chronionej społeczności Southern Resident. Center of Whale Research włączyło ją do katalogu L-Pod'u, nadało oficjalnie oznaczenie L-0, oraz przywróciło dawne imię - Tokitae

***

21 kwietnia 2015

Martwy samiec z Fort Bragg

Odnaleziono zwłoki dorosłego samca na plaży w MacKerricher State Park, w pobliżu Fort Bragg. Po wstępnych oględzinach wykazano, że samiec był osobnikiem starszym, pochodzący z populacji wędrującej (transient). Rzadko obserwuje się orki w pobliżu tego miejsca. Przyczyna zgonu zwierzęcia jest nieznana.

***

17 kwietnia 2015

J-41 matką po raz pierwszy

W lutym 2015r. badacze spostrzegli po raz pierwszy J-51, nowego członka J-Podu. Zaoberwowano go u boku Shachi (J-19), więc uznano ją za matkę cielaka. Dzisiaj jednak Center For Whale Research poinformowało, że J-51 jest potomkiem Eclipse (J-41), urodzonej w 2005r. To ogromne zaskoczenie, bowiem naukowcy wierzą, że orki na wolności rozmnażają się w wieku ok. 14-16 lat.

***

31 marca 2015

J-50 jest dzieckiem Alki!

Po zaobserwowaniu po raz pierwszy małej J-50 badacze sądzili, że matką malucha jest Slick (J-16). Z młodą pływała również 16-letnia córka Slick, Alki (J-36). 30 marca u boku Slick zaobserwowano... kolejnego cielaka! Obok samicy pływają dwa maluchy, jednak starsze młode zdecydowanie częściej odpływa do Alki. Badacze mieli spore wątpliwości, jednak to Alkie jest matką cielaka, która nie była w stanie się nią opiekować, więc jej obowiązki przejęła babcia malucha. Obecnie Alki jest pełnoetatową mamą. :)

***

18 marca 2015

MarineLand bez orek

Władza prowincji Ontario wydała długo przygotowaną przez polityków i badaczy dyrektywę, która nakłada całkowity zakaz kupowania i sprzedawania orek w tym rejonie. Oznacza to, że w Niagara Falls MarineLand Inc. po śmierci Kiski nigdy nie będzie tam żadnej orki. Ustawa jednak sprawiła, że Kiska umrze samotnie, bez szansy na zobaczenie jakiejkolwiek orki...

***

28 lutego 2015

Nowy maluch w L-Podzie

20-letnia Calypso (L-94) od kilku dni dumnie pływa z małym cielakiem u swojego boku. Maleństwo otrzymało numer L-121

***

13 lutego 2015

Shachi została mamą!

Wesoła nowina: J-Pod powiększa się. J-19, znana lepiej jako Shachi została mamą po raz trzeci. Młode jest zdrowe i energiczne. Otrzymało oznaczenie J-51.

***

31 stycznia 2015

Kolejne martwe orki

Kiedy w południowo-wschodniej Irlandii odnaleziono mierzącą 5 metrów martwą samicę, badacze z Wysp kanaryjskich odkryli martwego cielaka na wybrzeżu wyspy El Hierro. Prawdopodobnie maluch urodził się już martwy.

***

27 stycznia 2015

Populacja Southern Resident zagrożona

NOAA od dawna ogłaszało potrzebę ochrony orek z Puget Sound. Do populacji oficjalnie włączono nieobecną z rodziną członkinię - 45-letnią Lolitę. Nie oznacza to, że samica ma zostać wypuszczona na wolność, jednak zalecono ponowne rozpatrzenie sprawy dot. poprawy jej warunków bytowych.

***

24 stycznia 2015

Oto jest AMAYA

Fani SeaWorld zdecydowali, że urodzona na początku grudnia 2014r. córka Kalii będzie nosić imię "Amaya", co w języku japońskim oznacza "nocny deszcz".

***

3 stycznia 2015

Nowy członek J-Podu!

31 grudnia 2014r. badacze zaobserwowali ok. 3-dniowego malucha u boku Slick (J-16). Młode otrzymało oznaczenie J-50. Trzymamy za niego kciuki! EDIT: młode okazało się samiczką! :)

***