Archiwum 2017
3 grudnia 2017

Morgan jest w ciąży!

Już na początku grudnia spekulowano, że jedna z orek w Loro Parque może być w ciąży. Tłumaczyłoby to przekazanie praw do zwierząt przez SeaWorld, który zadeklarował nie rozmnażać orek, podczas gdy Loro Parque było temu mocno przeciwne. Dziś Loro Parque oświadczyło na swoim blogu, że Morgan spodziewa się dziecka. Nie ujawniono, kto może być ojcem, ani kiedy nastąpi poród. Szacuje się, że może być to koniec 2018r, a Morgan zaszła w ciążę naturalnie z jednym z samców w LP. Aktywiści są bardzo niezadowoleni z tego obrotu sprawy - ciąża orki mocno oddala ewentualną szansę na wygraną w sądzię i wypuszczenie orki na wolność w przyszłości. Loro Parque zdradziło, że zanim dowiedziano się o ciąży Morgan planowało powiększyć kompleks basenów Orca Ocean. Rozbudowa została przesunięta ze względu na ciążę orki.

***


1 grudnia 2017

Kolejne straty w Puget Sound

Center of Whale Research informuje o zaginięciu dwóch orek z Puget Sound. Pierwsza z nich do 45-letnia Skagit (K-13), z bardzo małego K-Podu, druga to dużo młodszy Sonic (J-52), który miał zaledwie dwa lata... Sezon wycieleń dopiero się zaczyna, jednak orki Southern Resident mają coraz większe problemy z przetrwaniem...

***


15 listopada 2017

Czy WaterWorks powróci do SeaWorld?

Po prawie ośmiu latach od śmiertelnego wypadku w Orlando, SeaWorld podejmuje dyskusje z OSHA w sprawie zniesienia nałożonego zakazu przebywania trenerów we wodzie razem z orkami. SeaWorld argumentuje, że istnieje mnóstwo bardziej niebezpiecznych zawodów, w których często zdarzają się wypadki, oraz zmieni zasady zatrudniania trenerów z etatu na samozatrudnienie, co pozwoli przenieść odpowiedzialność za ewentualne wypadki.

***


7 listopada 2017

Zmiany w Loro Parque!

Kwartalny raport finansowy SeaWorld wykazał, że decyzja o zakończeniu programu rozrodu wygenerowała olbrzymie straty. Z tego powodu zerwano współpracę z LoroParque, a w ramach rekompensaty, SeaWorld zrzekł się prawa własności do swoich orek, przebywających na Teneryfie.

***


9 września 2017

Saschi (J-19) nową liderką J-Podu!

Center for Whale Research ogłosiło, że po śmierci Granny (J-2), nową liderką podu została Shachi (J-19). Ma ok. 40 lat i urodziła dwoje dzieci, w tym Eclipse (J-41) żyje do dziś. Jest również babcią Nova (J-51) i cała trójka nie rozstaje się ze sobą.

***


16 sierpnia 2017

Kasatka nie żyje

Z przykrością informujemy, że matriarcha SeaWorld San Diego - Kasatka nie żyje. Samica od lat walczyła z grzybicą oraz infekcją płuc, a w ostatnim okresie choroba bardzo mocno się nasiliła. Ostatnie dni Kasatki były bardzo ciężkie i po długich dyskusjach, zdecydowano o eutanazji. Samica odeszła wczoraj około 23:00, w wieku 41-lat, zostawiając po sobie czwórkę dzieci, wnuki oraz prawnuki...

***


22 lipca 2017

Trzymaj się Kyara*!

Kyara, 3-miesięczna córka Takary, (SeaWorld oficjalnie więc potwierdził płeć malucha i ujawniło jej imię) ma objawy zapalenia płuc. Ponieważ cielęta orek do 1 roku życia są szczególnie narażone na choroby, które powodują ich przedwczesny zgon (50% szans na przeżycie w naturze) zdecydowano, aby oddzielić Kyarę od matki i poddać ją leczeniu w szpitalu na terenie parku. SeaWorld zapewnia, że robi wszystko, by wyleczyć orkę i jak najszybciej połączyć ją z matką ponownie. SeaWorld na swojej stronie odpowiada na wszystkie trudne pytania dot. opieki i stanu cielęcia, jak i jej matki. Trzymamy kciuki za małą Kyarę!
AKTUALIZACJA: Niestety, Kyara* przegrała walkę z chorobą...

***


22 lipca 2017

Springer mamą po raz drugi!

Springer (A-73), którą udało się uratować i przywrócić naturze niemal 15 lat temu została po raz drugi mamą! Badacze zaobserwowali przy jej boku cielę już jakiś czas temu i dopiero teraz potwierdzono je oficjalnie. Pierwsze dziecko Springer ma już 4 lata (z 2013r.) i trzyma się matki oraz nowonarodzonego rodzeństwa. Gratulujemy!

***


9 czerwca 2017

Kasatka jest bardzo chora

Wg informacji podanych przez SeaWorld w 2016r., Kasatka od jakiegoś czasu cierpi na infekcje układu oddechowego, jednak zdjęcia z tego tygodnia pokazują, że stan samicy jest ciężki, a jej skórę dodatkowo zaatakował grzyb. Wg naocznych świadków, orka jest bardzo osłabiona i nie ma siły nawet pływać... SeaWorld zapewnia, że robi wszystko, by Kassy nie cierpiała. Trzymajmy kciuki za matriarchę stada w San Diego!

***


15 maja 2017

Francja zbanuje walenie na zawsze?

Istnieją bardzo niepokojące sygnały, że aktywiści planują wymusić na rządzie Francji wprowadzenie regulacji, które będą zakazywać rozmnażania i otwierania nowych obiektów dla delfinów i orek. Ustawa przeszła piorunem przez tamtejszy parlament, jednak nie była konsultowana ani z francuskim stowarzyszeniem ogrodów zoologicznych, ani z europejskim (EAZA), nie mówiąc już o samych ośrodkach, w których zwierzęta przebywają. Na terenie Francji obecnie znajdują się 3 parki morskie z delfinami i jeden z orkami: Parc Asterix, Planete Savuage i Marineland Antibes. Wszystkie delfiny (T. truncatus) znajdują się w programie hodowli gatunków zagrożonych (EEP) w EAZA. Miejmy nadzieję, że prawo nie będzie stanowione nigdy pod wpływem jednostronnych grup, nie tylko we Francji...
AKTUALIZACJA: najnowsze rozporządzenie Ministra Środowiska we Francji zniosło zakaz rozmnażania delfinów na terenie kraju. :)

***


20 kwietnia 2017

Takara urodziła ostatnią orkę w SeaWorld!

Dobre, a zarazem smutne wieści: Takara została mamą po raz piąty! To historyczny moment, ponieważ zgodnie z deklaracjami SeaWorld z 2016r - jest to ostatnia orka urodzona pod ich brandem, a program rozrodowy zostaje wygaszony. Wg informacji, ciąża była efektem naturalnego zapłodnienia, więc ojcem malucha jest Kyuquot albo Tuar.

***


24 lutego 2017

Orki z Chimelong Ocean Kingdom oficjalnie pokazane!

W dniu dzisiejszym otwarto park morski Changlong Marine Kingdom. Pokazano po raz pierwszy 9 orek (5 samców i 4 samice), które będą stanowić początek chińskiego programu rozrodu tych zwierząt w niewoli. Wszystkie zwierzęta pochodzą z odłowu w rejonie Morza Ochockiego i były dostarczane na przestrzeni ostatnich 2-3lat. Park poinformował media, że zwierzęta są w doskonałej kondycji, a opiekę nad nimi sprawuje 30 osób łącznie przez okrągłą dobę. Ujawniono też informacje dot. żywienia o opieki weterynaryjnej nad orkami.

***


6 stycznia 2017

Tillikum nie żyje...

SeaWorld Florida rozpoczął ten rok od bardzo smutnego wydarzenia. Tillikum, ojciec wielu orek w niewoli, kontrowersyjny w ostatnich latach swojego życia, ale i bardzo piękny z wyglądu, ogromny byk przegrał walkę z długą i wyniszczającą go chorobą płuc. Pomimo leczenia, bakteryjna choroba płuc zakończyła życie Tilly'ego. Tillikum miał prawdpodobnie 36 lat - to bardzo długo jak na samca tego gatunku. Na pewno SWF bez niego nie będzie już takie samo...

***


3 stycznia 2017

Granny (J-2) oficjalnie zaginęła...

Już w 2016 roku naukowcy z Center of Whale Research donosili, że nie mogą znaleźć najstarszej orki w Puget Sound - Granny. Widywano niemal wszystkie grupy rodzinne, jednak J-2 z nimi nie było. Ostatnio widziano ją w październiku 2016r. Na początku tego roku ogłoszono, że nieobecność Granny w klanie oznacza śmierć najstarszej (prawdopodobnie) orki na świecie. Wierzono, że w chwili jej śmierci miała 105 lat, co jest rekordowo długie jak na standardy tego gatunku. Spoczywaj w pokoju, babciu.

***